Година 2025, Брой 2

Дата на издаване

8.7.2025 г.

Съдържание

  • Михаил Чиприянов, Крисостомос Родитис
    ИЗКОРЕНЯВАНЕ НА КОРУПЦИЯТА ЧРЕЗ ЕЛЕКТРОННО УПРАВЛЕНИЕ
    Резюме: цията е един от най-сложните и трайни проблеми, пред който са изправени съвременните общества и който се отразява негативно на функционирането на правителствата, икономиката и обществото като цяло. Корупцията не се ограничава само до финансови злоупотреби, а включва злоупотреба с власт, нарушаване на законите и обществения интер ... ... Корупцията е един от най-сложните и трайни проблеми, пред който са изправени съвременните общества и който се отразява негативно на функционирането на правителствата, икономиката и обществото като цяло. Корупцията не се ограничава само до финансови злоупотреби, а включва злоупотреба с власт, нарушаване на законите и обществения интерес, както и некачествено предоставяне на услуги на гражданите. Последиците от корупцията са многобройни и включват намаляване на доверието на гражданите в институциите, увеличаване на социалното неравенство, както и забавяне развитието на обществото. Технологичният прогрес и развитието на информационните и ко-муникационни технологии (ИКТ) обаче предлагат нови възможности за борба с това негативно явление. По-специално, внедряването на електронно управление на правителствено ниво има за цел да повиши прозрачността, да подобри ефективността на обществените услуги и да насърчи участието на гражданите в политическия процес. Чрез електронното управление държавните процедури стават по-прозрачни, документите и транзакциите се дигитализират, като по този начин се намалява възможността за корупционни практики и се улеснява мониторингът и контролът от страна на компетентните органи и гражданите. Това създава по-здравословна и по-надеждна среда за изпълнение на задачите в публичния сектор и повишава доверието между централите и местните управления.
  • Галина Чиприянова
    ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД ОТЧЕТНОСТТА В ЕРАТА НА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ
    JEL: M41.
    Резюме: ящото изследване е посветено на трансформацията на отчетността в ерата на новите технологии и изкуствения интелект, като акцентира върху възможностите и предизвикателствата, които те предоставят. Целта е да се анализират тенденциите в еволюцията на отчетността, както и начините, по които автоматизацията, бизнес интелигентността  ... ... Настоящото изследване е посветено на трансформацията на отчетността в ерата на новите технологии и изкуствения интелект, като акцентира върху възможностите и предизвикателствата, които те предоставят. Целта е да се анализират тенденциите в еволюцията на отчетността, както и начините, по които автоматизацията, бизнес интелигентността и изкуственият интелект променят традиционните отчетни процеси. В статията се разглеждат основните аспекти на технологичната интеграция в счетоводството, включително BI решенията и генеративният изкуствен интелект (AI), респ. тяхната роля за подобряване на ефективността и прозрачността. В контекста на протичащата трансформация се изследва значението на екологичните и социалните измерения на отчетността, както и балансът между технологиите и човешката експертиза. В изводите се подчертава необходимостта от професионално развитие и адаптация на специалистите в областта на счетоводството към новите реалности, като се поставя акцент върху доверието, етиката и стратегическото мислене по пътя към технологичния прогрес.
  • Ваня Григорова, Десислава С. Кайрякова
    СЪВРЕМЕННИ ДЕТЕРМИНАНТИ НА КЛИЕНТСКОТО ОБСЛУЖВАНЕ В ЗАСТРАХОВАНЕТО
    Резюме: последното десетилетие застрахователната индустрия претърпява значителни трансформации, породени от бързото развитие на дигиталните технологии и променящото се пазарно поведение на потребителите. Омниканалното обслужване, CRM системите и изкуственият интелект поставят нови стандарти пред клиентското изживяване. Настоящото изслед ... ... През последното десетилетие застрахователната индустрия претърпява значителни трансформации, породени от бързото развитие на дигиталните технологии и променящото се пазарно поведение на потребителите. Омниканалното обслужване, CRM системите и изкуственият интелект поставят нови стандарти пред клиентското изживяване. Настоящото изследване, на базата на концептуалния фундамент на клиентското обслужване в застраховането, представя сравнителен анализ на подходи за неговото изследване и обзор на глобалните и националните детерминиращи фактори и условия, изграждащи съвременния му облик. Основната цел е да се систематизират ключовите тенденции, предизвикателствата и възможностите за иновации, като пътища за подобряване на взаимодействието между застрахователите и техните клиенти. Акцент е поставен върху нуждата от съчетание между технологични решения и персонализиран подход, които да отговорят на нарастващите очаквания на съвременните потребители.
  • Алия Марданова
    НАБИРАНЕ НА СРЕДСТВА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ: КОНЦЕПЦИЯ, ФАКТОРИ И СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКА ЦЕЛ
    Резюме: товната практика съществуват ефективни инструменти, които позволяват изграждането на системни връзки между бизнеса и образованието за ускоряване развитието на университетите, осигурявайки високи стандарти на научния и образователния процес. Един от тях е набирането на средства за образованието чрез дарителски фондове. Съвременни ... ... В световната практика съществуват ефективни инструменти, които позволяват изграждането на системни връзки между бизнеса и образованието за ускоряване развитието на университетите, осигурявайки високи стандарти на научния и образователния процес. Един от тях е набирането на средства за образованието чрез дарителски фондове. Съвременният механизъм на дарителски фондове обхваща следните участници: университетите като производители на нови знания; бизнес общността като системни „донори“, завършилите висше образование като специални дарители, управляващите компании като оператори на увеличаване на целевия капитал. Общият социално-икономически ефект от дарителския фонд е концентриран в механизма на връзката между модела на привличане на ресурси, причинно-следствените връзки на благотворителността и съответните научни и образователни проекти, финансирани от дарителския фонд. Развитието на механизмите за набиране на средства за образованието като цяло и дарителското финансиране на университетите вчастност допринася за техния иновативен растеж и мащабиране на знанията и е ключов фактор за укрепване на междусекторното социално партньорство. Целта на настоящото изследване е теоретичен и методологичен анализ на феномена на набирането на средства за образованието в съвременни условия, включително идентифициране на неговата концептуална основа, основни съставни компоненти, социално-икономическа цел и факторна специфичност.
  • Бранимира Колева
    ОДИТОРСКИТЕ ИЗВАДКИ – СРЕДСТВО ЗА РАВНОВЕСИЕ МЕЖДУ ПРЕЦИЗНОСТТА НА ОДИТА И НЕГОВАТА ЦЕНА
    JEL: M42
    Резюме: ента светът е в икономическа криза, която влияе негативно върху одиторската професия, защото клиентите са станали по-рискови и по-податливи на фалити. Затова е необходимо да се увеличи нивото на прилагания професионален скептицизъм от страна на одиторите, да се събират по-надеждни одиторски доказателства, като се използват изва ... ... В момента светът е в икономическа криза, която влияе негативно върху одиторската професия, защото клиентите са станали по-рискови и по-податливи на фалити. Затова е необходимо да се увеличи нивото на прилагания професионален скептицизъм от страна на одиторите, да се събират по-надеждни одиторски доказателства, като се използват извадки, формирани не само по нестатистически път, но и чрез статистически методи. Взаимно допълващото им използване би довело до по-качествен одит, намаляване на одиторската субективност и до издаването на по-обективни одиторски мнения.