Година 2016, Брой 1

Дата на издаване

23.3.2016 г.

Съдържание

  • Таня Горчева
    Реформирането на общата селскостопанска политика и ползите за България
    Резюме: тоящата статия се засягат проблеми, свързани с еволюцията и процесите на реформиране на общата селскостопанска политика – ОСП (Common Agricultural Policy, CAP) на ЕС. Провежда се ретроспективен анализ с цел очертаването на положителните и отрицателните страни във въздействието на ОСП върху развитието на селското стопанство в Евр ... ... В настоящата статия се засягат проблеми, свързани с еволюцията и процесите на реформиране на общата селскостопанска политика – ОСП (Common Agricultural Policy, CAP) на ЕС. Провежда се ретроспективен анализ с цел очертаването на положителните и отрицателните страни във въздействието на ОСП върху развитието на селското стопанство в Европа като цяло и в частност на сектора у нас. Това позволява да се изведат ползите, които нашата страна може да извлече от прилагането, вземайки под внимание промените в правилата и във въздействието на инструментите на посочената политика. Прави се преглед на постигнатото през програмния период 2007 – 20013 г. в резултат на прилагането на ОСП у нас. Извеждат се очакванията за българското селско стопанство за новия програмен период в резултат от промените в политиката, внесени от ЕК.
  • Стоян Проданов, Цветан Павлов
    Сравнителен анализ на водещи модели за оценка на финансови активи, основани на потреблението
    JEL: G12, G14
    Резюме: работката се анализира в дълбочина същността на рационалните модели за оценка на финансови активи, основани на потреблението (consumption-based asset pricing models) и се извеждат най-перспективните съвременни тенденции в областта. Първоначално е представена концептуалната рамка на моделите, обвързващи макроикономически и финанс ... ... В разработката се анализира в дълбочина същността на рационалните модели за оценка на финансови активи, основани на потреблението (consumption-based asset pricing models) и се извеждат най-перспективните съвременни тенденции в областта. Първоначално е представена концептуалната рамка на моделите, обвързващи макроикономически и финансови зависимости, и е развита математическата ос-нова на класическия CCAPM. След това са изведени водещите подходи за модификация на базовия модел, преодоляващи част от неговите недостатъци. Анализирани са предимствата, недостатъците и способността на съвременните модели, базирани на потреблението, да пресъздадат емпиричните зависимости в доходността и риска на финансовите активи. Водещият извод от статията е, че все още липсва убедителен, консенсусен рационален модел, който пресъздава в достатъчна степен характеристиките на финансовите пазари. От иконометрична гледна точка, най-близо в това начинание е моделът на дългосрочния риск на Bansal и Yaron (2004) и неговите модификации.
  • Николай Андреев
    Интегриран подход при изследване еволюцията на стабилизационната политика на Европейския съюз
    Резюме: дването на еволюцията на стабилизационната политика на Европейския съюз е трудна задача, която се нуждае от определено целенасочване. В широк смисъл стабилизационната политика може да бъде определена, като съвкупност от мерки, предприети от управляващите и провеждани посредством определени органи и механизми за преодоляване на п ... ... Изследването на еволюцията на стабилизационната политика на Европейския съюз е трудна задача, която се нуждае от определено целенасочване. В широк смисъл стабилизационната политика може да бъде определена, като съвкупност от мерки, предприети от управляващите и провеждани посредством определени органи и механизми за преодоляване на проблеми в икономическата система или връщането и в състояние на равновесие. Разбира се, протичащите процеси на различните равнища – глобално, регионално, национално – в икономическата система също трябва да се вземат предвид при определянето инструментариума на стабилизационната политика. Конкретно за Европейския съюз инструментите за стабилизация през неговото развитие се изразя-ват в промяна както в стратегическо отношение, така и в структурно и институционално отношение, като еволюцията на стабилизационната политика може да се характеризира като отделни периоди на развитие.
  • Калоян Петков
    Тестване подхода на Дамодаран за намиране цената на собствения капитал в условията на развиващите се пазари
    Резюме: а на собствения капитал на фирмите е един от основните финансово-икономически показатели в корпоративните финанси. Целта на настоящата разработка е да се тества добре познатият подход на Дамодаран в условията на световните развиващи се пазари. Основният резултат от изследването е, че подходът на Дамодаран е необходимо да бъде ус ... ... Цената на собствения капитал на фирмите е един от основните финансово-икономически показатели в корпоративните финанси. Целта на настоящата разработка е да се тества добре познатият подход на Дамодаран в условията на световните развиващи се пазари. Основният резултат от изследването е, че подходът на Дамодаран е необходимо да бъде усъвършенстван, тъй като поддържа константно отклонение от наблюдаваната ex post цена на собствения капитал.
  • Никола Илиев
    Рисковата атрибуция – модел за установяване влиянието на глобални рискови фактори
    Резюме: илата се през 21. век глобална рецесия принуждава инвеститорите да създадат нова или преоткрият забравена парадигма, третираща риска. Решението е рисковата атрибуция на историческата доходност на публични компании спрямо глобални макроикономически фактори, декомпозиция на същата и изследването ѝ посредством рискови експози ... ... Зародилата се през 21. век глобална рецесия принуждава инвеститорите да създадат нова или преоткрият забравена парадигма, третираща риска. Решението е рисковата атрибуция на историческата доходност на публични компании спрямо глобални макроикономически фактори, декомпозиция на същата и изследването ѝ посредством рискови експозиции и рискови премии. Последователността позволява на инвеститора да влезе в ролята на риск-мениджър и макро анализатор на капиталовия пазар и даде прогноза за бъдещите източници на риска за компаниите, фондовата борса, икономиката и глобалния свят.