Година 2014, Брой 2

Дата на издаване

25.6.2014 г.

Съдържание

  • Любен Кирев
    Знанието като икономически ресурс и благо
    JEL: L41, D83
    Резюме: ъщането на знанието в основен фактор на производството и основен негов продукт в основаната на знанието икономика, поражда потребност от изясняване неговата същност като икономическа категория. В статията се разглежда амбивалентният характер на съществуване на знанието като публично и частно благо; възможностите за трансфор-мир ... ... Превръщането на знанието в основен фактор на производството и основен негов продукт в основаната на знанието икономика, поражда потребност от изясняване неговата същност като икономическа категория. В статията се разглежда амбивалентният характер на съществуване на знанието като публично и частно благо; възможностите за трансфор-мирането му от частно в публично благо чрез „преливане”; плюсовете и минусите на възможните пътища за развитие на изследователската и развойната дейност. Специално място е отредено на особеностите на знанието като икономическа категория: специфичен начин на отчуждаване, запазване на полезността и самонарастване в процеса на потребление, промени в характера и механизма на натрупване и на отношенията на собственост в обществото на знанието, неотделимост от притежателя като персонализирано благо. В съдържателно отношение статията допълва и доразвива изложените от автора идеи, разкрити в пленарния доклад на тема „Знанието като икономическа категория“ по повод седемдесет и пет годишнината на СА „Д .А. Ценов” - Свищов.
  • Михаил Дочев, Галина Чиприянова
    Счетоводството в информационната система на висшето училище
    JEL: M41
    Резюме: овията на пазарно-ориентирана икономика един от най-важните ресурси за подобряване конкурентната позиция на висшето училище е информацията. Точната и достоверна информация се осигурява в най-голяма степен от счетоводството. То се отъждествява с механизма за текущо и пе-риодично, надеждно и достоверно регистриране, обработване и  ... ... В условията на пазарно-ориентирана икономика един от най-важните ресурси за подобряване конкурентната позиция на висшето училище е информацията. Точната и достоверна информация се осигурява в най-голяма степен от счетоводството. То се отъждествява с механизма за текущо и пе-риодично, надеждно и достоверно регистриране, обработване и обобщаване на данни, осигурявайки реална картина за отчитане на образователния процес и дейностите на различните центрове и звена във висшето училище, фундамент за всеобхватното им анализиране. Компютърната счетоводна информационна система, респ. интегрираната счетоводна информационна система (като информационна система от най-висок клас) във висшето училище имат важно значение за ефективното му управление, респ. за неговия успех на образователния пазар.
  • Таня Горчева
    Реализация на концепцията за устойчивост в управлението
    JEL: D21, L26
    Резюме: пцията за устойчиво развитие на бизнеса, прилагана като модел на управление, дава възможност за мултиплициране на положителните резултати от функционирането на бизнеса. Основна цел на разработката е да се проследят формите за реализация на устойчивия мениджмънт по нива на функционирането на бизнеса. За да стане възможно това, се ... ... Концепцията за устойчиво развитие на бизнеса, прилагана като модел на управление, дава възможност за мултиплициране на положителните резултати от функционирането на бизнеса. Основна цел на разработката е да се проследят формите за реализация на устойчивия мениджмънт по нива на функционирането на бизнеса. За да стане възможно това, се разкрива същността и значението на устойчивия мениджмънт. Идеята за прилагането на устойчивия мениджмънт има интердисциплинарен и мултикултурен характер, който се свързва с икономически просперитет, екологосъобразен начин на живот и социалната отговорност на всички участници в бизнеса, както и на по-широк кръг от обществени групи. В разработката се прави обзорен анализ върху основните форми на реализация на устойчивия мениджмънт, а именно: като стандарт, действащ със силата на национален закон; като добра практика, водеща до повишаване на конкурентоспособността на предприемачеството; като международно споразумение по силата на постигнато единство при реализирането на значими проекти.
  • Радка Ненова
    Земеделските стопанства – ново проявление на социалното фермерство
    JEL: O13
    Резюме: рът на социалната икономика е с нарастващо значение както за европейската, така и за националната икономика. Неговото бъдещо развитие и усъвършенстване е заложено в приоритетите на общата политика на ЕС. Част от аспектите на социалната икономика, свързани с характеризирането на понятието социално предприятие, неговата регламента ... ... Секторът на социалната икономика е с нарастващо значение както за европейската, така и за националната икономика. Неговото бъдещо развитие и усъвършенстване е заложено в приоритетите на общата политика на ЕС. Част от аспектите на социалната икономика, свързани с характеризирането на понятието социално предприятие, неговата регламентация и условията за функционирането му, са дискусионни и са обект на научен интерес в настоящото изследване. Проучването е фокусирано върху възможността за комбиниране на някои характеристики на социалните предприятия с тези на традиционните земеделските стопанства. В резултат на това е разработен модел за функциониране на земеделските стопанства със социална насоченост в България.