Година 2013, Брой 1

Дата на издаване

19.3.2013 г.

Съдържание

  • Величко Адамов
    Анатомия на капиталовото осигуряване на инвестициите
    JEL: G31, M41
    Резюме: аловото осигуряване на инвестициите изисква сериозна финансова преработка на счетоводния баланс и отчета на приходите и разходите. В този аспект в статията се обоснова потребността от съста-вянето на финансов баланс на фирмите, който дава основните показа-тели, необходими за ефективно парично обезпечаване и управление на инвести ... ... Капиталовото осигуряване на инвестициите изисква сериозна финансова преработка на счетоводния баланс и отчета на приходите и разходите. В този аспект в статията се обоснова потребността от съста-вянето на финансов баланс на фирмите, който дава основните показа-тели, необходими за ефективно парично обезпечаване и управление на инвестициите. Прави се критичен анализ на минималното финансово равновесие и се доказва потребността от използване на реално финан-сово равновесие. По този начин доброто управление на фирмата е немислимо без постоянно обезпечаване на дългосрочни капитали за финансиране на част от краткосрочните инвестиции.
  • Данаил Врачовски
    Многофондовата организация на допълнителното пенсионно осигуряване
    JEL: H55, G23
    Резюме: тията е направен опит да се изследват основните въпроси на мултифондовата (многофондовата) организация на пенсионното осигуряване в Чили, като модел за социална защита. В стратегически и хипотетичен аспект са посочени предимствата и недостатъците, които могат да възникнат при въвеждането на многофондовата система в България. Осн ... ... В статията е направен опит да се изследват основните въпроси на мултифондовата (многофондовата) организация на пенсионното осигуряване в Чили, като модел за социална защита. В стратегически и хипотетичен аспект са посочени предимствата и недостатъците, които могат да възникнат при въвеждането на многофондовата система в България. Основните изводи за българския пенсионен модел са свързани с възможностите за гарантиране на средствата в допълнително пенсионно осигуряване във фазите на натрупването и изплащането на пенсиите.
  • Таня Горчева
    Състояние и проблеми на българския туристически продукт на европейския пазар
    Резюме: тията се подлага на анализ състоянието на предлагането на туристически продукти и услуги, свързани с дестинация „България”. Целта се постига с помощта на ситуационен анализ, при който се разкриват пазарните позиции, които българските туристически продукти заемат в обхвата на Европа. Обект на изследване е характерът и спецификата ... ... В статията се подлага на анализ състоянието на предлагането на туристически продукти и услуги, свързани с дестинация „България”. Целта се постига с помощта на ситуационен анализ, при който се разкриват пазарните позиции, които българските туристически продукти заемат в обхвата на Европа. Обект на изследване е характерът и спецификата на предлагането на български туристически продукт, а предметът се свързва с взаимодействието „търсене–предлагане” на туристически продукти за дестинация „България” в контекста на проблемите в туризма като стопанска дейност у нас. В статията също така се разкриват шансовете за успех въз основа на критичен подход върху постигнатите резултати през периода 2001-2011г. Засягат се проблеми, свързани с характера и структурата на българския туристически продукт; спецификата на предлагането на отделните емитивни пазари за дестинация “България”; особеностите на предлагането по отношение отделните елементи на туристическите пакети за организирани пътувания към нашата страна.
  • В. Стоянов
    Данъчен суверенитет, държавен бюджет, фискална дисциплина (от експертна и културологична гледна точка)
    Резюме: понятия, които са в заглавието на настоящата статия, са основополагащи за финансите въобще и за публичните финанси в частност. В продължение на тяхната над тривековна история те са претърпели една еволюция, която може да бъде оценена и негативно. Целта на настоящата статия е трояка: първо, да се изясни класическото им съдърж ... ... Трите понятия, които са в заглавието на настоящата статия, са основополагащи за финансите въобще и за публичните финанси в частност. В продължение на тяхната над тривековна история те са претърпели една еволюция, която може да бъде оценена и негативно. Целта на настоящата статия е трояка: първо, да се изясни класическото им съдържание, второ, да се разкрият негативните отклонения от класическото им съдържание, роля и значение, и трето, да се обоснове необходимостта и целесъобразността от възобновяването на класическите им измерения. Тъй като публичните финанси въобще и трите техни категории, предмет на изследване и коментар в настоящата статия, имат не само чисто фискални, но така също и политически и социално-културни из-мерения, обръщаме необходимото внимание и на тях. Доколкото и трите изследвани и коментирани финансови категории имат законова регламентация, искаме да подчертаем препоръката още на Аристотел за трайността на законите, защото „лекомислената смяна на съществуващите закони с нови означава отслабване на силата на закона”.
  • Е. Ченгелова
    Холистичен подход за изследване на „икономиката в сянка”
    JEL: E26
    Резюме: ята предлага кратка ретроспекция на методите, които в рамките на различните парадигмални подходи се прилагат за изучаването и обяснението на сенчестите икономически практики в Европа и в света. Авторката обосновава и представя оригинална методология за изследва-нето на икономиката в сянка, като се позовава на опита си с един от  ... ... Статията предлага кратка ретроспекция на методите, които в рамките на различните парадигмални подходи се прилагат за изучаването и обяснението на сенчестите икономически практики в Европа и в света. Авторката обосновава и представя оригинална методология за изследва-нето на икономиката в сянка, като се позовава на опита си с един от българските екипи, работещи в областта на измерването на нелегитимните икономически дейности. Статията доказва, че поради сложната и вътрешно противоречива природа на неформалните икономически дейности, тяхното изследване изисква да се приложи холистичен методологически подход. За целта е разработена комбинирана изследователска стратегия, която използва унифицирана дефиниция за „икономиката в сянка” и се реализира чрез система от взаимно свързани социологически изследвания, а първичната информация се набира с качествени и количествени методи. Общият извод от приложението на изследователската стратегия е, че изследването на икономиката в сянка с помощта на социологически подходи е методологически целесъобразно и конструктивно - както в познавателно отношение, така и по отношение на възможностите за конструиране и коригиране на национални политики.